
Privéfoto van Ilse (links), Lola (midden) en Joyce in Ghana.
Bewa Ghana hard getroffen door plots overlijden ‘mama Akos’
Boxtel – Als een donderslag bij heldere hemel was daar 12 februari ineens het bericht dat ‘mama Akos’ (echte naam: Joyce Obeng) onverwacht overleden was. In allerijl reisde de Boxtelse Lola Nouwens naar Ghana om ‘haar’ weeskinderen daar een hart onder de riem te steken. Joyce was namelijk de ‘Godmother’ van Mother Cares, de zusterorganisatie van de Boxtelse stichting Bewa Ghana, die ontwikkelingshulp biedt in het West-Afrikaanse land.
Namens de stichting doet Ilse Keukens het woord. Zij had, als penningmeester van Bewa Ghana, eigenlijk ook in Ghana willen zitten. Maar een positieve coronatest, de nasleep van een eerdere corona-infectie, hield haar in Boxtel.
“Mama Akos is in 2005 begonnen met Mother Cares”, vertelt Ilse. Deze lokale stichting bood ontheemde kinderen een thuis en probeerde hen ondanks beperkte middelen een toekomst te bieden. “Lola heeft daar na de middelbare school in 2006 vrijwilligerswerk gedaan.” En zo ontstond een jarenlange band die leidde tot de start van de Boxtelse stichting Bewa Ghana.
Wezen zelfvoorzienend maken
Bewa Ghana vormt in Nederland als het ware een voorportaal van Mother Cares. Vanuit Boxtel worden in Nederland fondsen geworven en bekijken Lola en Ilse samen met de andere medewerkers en vrijwilligers hoe ze de inmiddels zo’n vijftig Ghanese weeskinderen het beste van dienst kunnen zijn.
Voor Mother Cares werken zo’n tien mensen die zich dag in dag uit inzetten voor de vijftig weeskinderen. Die krijgen in hun leefomgeving in Agona Swedru onderdak en scholing zodat zij zelfvoorzienend worden. “Dat gaat met wisselend succes, daar wil ik geen doekjes om winden”, is Ilse eerlijk, “maar veel meiden richten bijvoorbeeld een eigen naaiatelier of schoonheidssalon op. En er zijn gasten die na hun schooltijd de bouw in gaan.”
Vanuit Boxtel zijn onder meer meubilair voor in de school, zonnepanelen voor stroomvoorziening, diverse microkredieten en een maalsysteem voor meel geleverd om het complex dat bestaat uit verschillende gebouwen meer zelfvoorzienend te maken, net zoals dat met weeskinderen zelf gebeurt.
Moeder en fondsenwerver
Het overlijden van mama Akos begin februari kwam totaal onverwacht. En juist omdat zij zich als een moeder ontfermde over de kinderen in Agona Swedru sloeg haar overlijden daar in als een bom. “Het zijn toch beschadigde kinderen. En in hun ogen is nu hun moeder weer weg”, legt Ilse uit. “Lola zal ze daarom dan ook begeleiden bij de rouwverwerking.”
Dus vertrok Lola een dikke week geleden richting Ghana. “Als soort van BN-er (verwijzend naar haar LEGO Masters avontuur -red.) had zij al een negatieve coronatest na een tv-opname, waarna ze in quarantaine is geweest.” Ilse bleek van een corona-infectie in januari echter nog te veel virusdeeltjes bij zich te dragen om een negatieve test te kunnen overleggen en moest dus in Boxtel blijven.
Een moeder is niet het enige dat wegviel met het overlijden van mama Akos. “In Ghana krijgen weeshuizen namelijk géén financiële steun van de overheid”, legt Ilse uit. Veel inkomsten werden dus gegenereerd via het netwerk van de oprichtster van Mother Cares. “Dat valt nu weg”, ziet Ilse. “Onze eerste zorg is nu te zorgen dat de kinderen te eten hebben.”
Extra steun welkom
De stichting hoopt daarom dan ook op extra steun vanuit Nederland in geld, arbeid of goederen. Want er is een hoop te doen nu mama Akos is weggevallen. “Wij waren bezig met een groot onderhoudsproject”, vertelt Ilse. “Maar dat hebben we direct na het overlijden van Joyce ‘on hold’ gezet.” Dit vanwege onduidelijkheid over de opvolger van mama Akos.
Inmiddels lijkt het erop dat die opvolging is gevonden in Rita, die nu ook al werkt voor Mother Cares. Zij heeft te kennen gegeven een bacheloropleiding management te gaan doen om de nieuwe ‘mama’ van de weeskinderen te worden. En het mooie is, zo legt Ilse uit, dat Rita zelf ook een weesachtergrond heeft. “Je zou haar dus kunnen zien als voorbeeld dat het ook dan mogelijk is om hogerop te komen.”
Meer informatie over Bewa Ghana en de projecten die gesteund worden is te vinden op www.bewaghana.com.